Ми використовуємо Куки!

Під час підготовки до вторгнення Путін забув про важливий аспект ведення війни

Читать на русском
Автор
3993
ЗСУ
ЗСУ

Генерал Ізраїлю Гіора Айленд пояснив, чому росіяни не зможуть досягти перемоги в Україні

80 років тому, 19 листопада 1942 року, почалася одна з ключових наступальних операцій Другої світової війни під кодовою назвою "Уран". Сталінград був майже повністю захоплений німцями. Захисники міста боролися з неймовірною мужністю, проте не змогли подолати переважаючих сил противника. І тоді радянські війська здійснили несподіваний контрнаступ, в ході якого всього за 4 дні взяли в обручку німецькі сили в Сталінграді. 6-ту армію під командуванням генерала Паулюса було розгромлено. Ця подія стала поворотною в історії Другої світової війни. Такою ж переможною мала стати битва за Херсон для Путіна. Чому все склалося інакше?

Вермахт зазнав катастрофічної поразки з трьох основних причин: його надмірна самовпевненість, що призвела до виділення надто малих ресурсів для Сталінградської операції; талант радянських генералів, які спланували і блискуче здійснили контрнаступ; російський бойовий дух.

Через 80 років Збройні сили України провели потужний контрнаступ, який спричинив панічну втечу росіян із захопленого ними Херсона. Йдеться про ганебний відступ – адже лише за кілька тижнів раніше Володимир Путін проголосив Херсонську область, разом із ще трьома українськими регіонами, частиною Російської Федерації.

Якщо порівнювати радянську армію кінця 1942 року і російську кінця 2022-го (незалежно від політичних обставин і без урахування сучасних видів озброєння), то стають очевидними дві корінні відмінності.

Сталін кардинально змінив свій первісний підхід і став просувати на керівні посади талановитих генералів, навіть якщо ті не вважалися особливо лояльними. По-друге, і це важливіше, восени 1942 року бойовий дух у радянських військах досяг найвищої точки, чого не скажеш про російських солдатів у сьогоднішній Україні.

Значення бойового духу в армії набагато важливіше, ніж заведено вважати. Коли легендарний міністр оборони США Роберт Макнамара порадив президенту Кеннеді запровадити американські сили до В’єтнаму, він гарантував перемогу, оскільки з погляду "співвідношення сил" американці мали явну перевагу. У своє рівняння Макнамара забув включити найважливіший параметр — бойовий дух північнов’єтнамців. Кінець цієї історії відомий.

Важко точно сформулювати, що саме визначає бойовий дух армії, які його складові. Однак можна з упевненістю сказати, що особливе значення має ступінь довіри солдатів та молодших командирів вищому військовому та цивільному керівництву за кількома пунктами. По-перше, вони повинні вірити, що війна справедлива настільки, що заради перемоги можна пожертвувати життям. По-друге, солдати повинні бути переконані, що командири діють в ім’я гідних цілей, а не будь-яких сторонніх інтересів. По-третє, солдати повинні знати, що самі вони добре навчені та екіпіровані. По-четверте, вони мають бути впевнені у згуртованості своїх рядів, у тому, що товариші зі зброї готові ризикувати собою заради їхнього порятунку.

Бойовий дух менш важливий у дистанційній війні, яку в Ізраїлі називають "битвою кнопок" — коли армія запускає ракети за цілями здалеку. Але коли військові дії ведуться землі, особливо у густонаселених районах, значення бойового духу армії багаторазово зростає і стає критичним.

Бойовий дух українців викликає захоплення – тоді як російська армія в цьому плані виглядає зовсім убого. Схоже, Путін, готуючись до вторгнення, не тільки не врахував цей аспект ведення війни, але й досі не розуміє його важливості.

Насильницька мобілізація та відправка на війну позбавлених будь-якої мотивації і не пройшли достатньої підготовки молодих людей за тотальної недовіри солдатів до молодших командирів не принесуть Путіну перемогу, скільки б гарматного м’яса він не кидав на український фронт.