Допомога від США: Байден має дві опції, і ось чому він їх не використовує

Читать на русском
Автор
1065
Чи виділить США військову допомогу Україні у березні
Чи виділить США військову допомогу Україні у березні. Фото Відкриті джерела

Бізнесмен і блогер Роман Шрайк про перспективи військової допомоги США Україні

Нині у нас дві головні проблеми:

- Збереження та заповнення особового складу Сил оборони,

- ухвалення бюджету допомоги США Україні.

Рішення військово-політичного керівництва я намагаюся не коментувати, можу лише показувати зміни на карті (https://t.me/ShrikeNews/12441). А ось про виділення допомоги США роблю огляд регулярно, тому варто підвести межу і сказати про свої подальші очікування.

✔️Що було раніше

Додатковий бюджет для військової допомоги нам був потрібен ще влітку. Але настрої в Палаті представників були негативними, тож у червні Пентагон знайшов і реалізував лазівку — зменшив допомогу, передану у 2022-23 роках. Так було "знайдено" ще 6.2 млрд для постачання зі складів армії США. Якби цього не сталося, постачання припинилося б ще в липні.

Восени Палата представників повністю заслужила горду приставку №6, провалюючи майже все, що могла, але це було передбачувано, тож з кінця літа залишки бюджету почали розтягувати та дотягнули пакети допомоги до кінця грудня. Після цього поставки зі складів припинилися, тепер ми отримуємо тільки ту зброю, яка була замовлена Пентагоном у виробників у 2022-23.

✔️Що зараз

Сенат після болісних переговорів нарешті ухвалив об’єднаний пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, який Джо Байден ініціював ще в середині жовтня.

Але речник Палати представників відмовляється виносити його на розгляд, і сьогодні палата пішла на канікули до кінця лютого.

Тобто, як я й писав у попередніх постах (один (https://t.me/RomanShrike/2208), два (https://t.me/RomanShrike/2212)), дія серіалу переноситься на березень.

✔️Мої очікування

Думаю, що переговори крутитимуться навколо викреслення із проекту фінансової та/або гуманітарної допомоги, щоб залишити лише військову. Як варіант — замість грантової форми приймуть кредитну (досі від США, на відміну від інших країн, усю допомогу ми отримували у вигляді грантів, тобто безоплатно).

Збір голосів за петицію про винесення на голосування проекту, прийнятого Сенатом, можливе, але там така процедура, що можна не встигнути і до кінця березня. Ця можливість швидше буде використана для тиску на спікера Джонсона — винесення проекту без згоди спікера підриває його авторитет.

Сподіваюся, що протягом березня це питання буде так чи інакше вирішене. Розумію, що неотримання фінансової допомоги для нас вкрай болісно, але неотримання військової смертельно.

✔️А що, блін, якщо ні

Імхо, Байден має ще дві опції:

1) У програмі PDA (постачання зі складів Пентагону) залишилося 4.2 млрд доларів (https://t.me/ShrikeNews/11669). Їх не використовують, бо закінчилися кошти на відновлення запасів на складах, а Конгрес нові, як ми знаємо, не виділяє.

Але, підозрюю, якщо протягом березня питання за допомогою не буде вирішено, може бути прийняте рішення, яке дозволить обійти це обмеження.

2) Ще є програма EDA (передача "надлишків" зі складів). Нею можна відправляти в інші країни зброю на 500 млн. на рік. Ця сума умовна, тому що надлишки можна зменшити, але, звичайно, не до нуля. За цією програмою ще до вторгнення ми отримували патрульні катери та гелікоптери Мі-17.

Чому б не використовувати ці дві опції зараз?

Імхо, якщо їх використати зараз, це остаточно поховає ухвалення проекту допомоги у Палаті представників. Всі ці затяті почнуть верещати, що бачите, допомога йде, куди вже більше. І фініта.

Зараз ми втрачаємо позиції в Авдіївці, але якщо не отримаємо повноцінного бюджету військової допомоги на весь рік, то можемо втратити набагато більше.

Загалом схрещуємо пальці і сподіваємося на рішення в березні.

Джерело: Telegram-канал Романа Шрайка